GuangZhou

Znak GuangZhouČeský název: Guangzhou / Kanton
Místní název: Kuang-čou
Anglický název: Guangzhou / Kanton
Stát: Čína
Kontinent: Asie
Rozloha: 7400 km2
Počet obyvatel: 12 mil.
Název letiště: BAIYUN

 

     V místech dnešního města Guangzhou stávala v roce 214 př.n.l. osada Panyu. Osada se rozrostla na město a to se v roce 206 př.n.l. stalo hlavním městem království Nanyue. Panyu byl důležitým obchodním přístavem. V roce 226 n.l. vznikla provincie Guangdong a město Panyu bylo nazýváno Guangzhou. V roce 1918 byl ustanoven oficiální název města Guangzhou. Obchodníky lákal tento nejvýznamnější námořní přístav Číny už od svého vzniku před více než 2000 lety. Šlo o první čínský přístav, ve kterém kotvili Evropané – v roce 1514 zde totiž přistála portugalská flotila. Toto přelidněné město se stalo jakousi vstupní branou obchodníků. Od roku 1957 sem vždy na jaře a na podzim přijíždějí zástupci známých i méně známých firem z celého světa, aby se zůčastnili Čínských exportních veletrhů. Guangzhou je hlavním městem provincie Guangdong. Leží na Perlové řece Ču-ťiang, pátem nejdelším vodním toku země. Řeka spojuje tuto metropoli s Jihočínským mořem a městu dodává jeho nezaměnitelné kouzlo. Denně připlouvají prakticky až do centra města tisíce trajektů, nákladních lodí, tankerů i menších plavidel, zvláště typicky čínských džunek (džunka je plachetnice se zobcovitým výběžkem na přídi a zpravidla jednou čtyřrohou plachtou). Nechybějí však ani lodě vojenské a válečné. Řeka Ču-ťiang ovšem slouží také k zavlažování okolních polí, která vydávají bohatou úrodu rýže, ovoce a zeleniny. S více než dvanácti miliónů obyvatel a zhruba 4000 továren je Guangzhou vedle přístavu také městem průmyslovým. Na moderních výrobních linkách vznikají např. textilní a zemědělské stroje, autobusy, technologické celky a zařízení. V docích se kompletují námořní i říční lodě, rozvinutá je také chemická výroba. Guangzhou je jedním z nejbohatších čínských měst s novými mrakodrapy, slnicemi, dvěma linkami metra a moderním obchodním centrem. Přestože se stále výrazněji prosazuje dynamika nové doby, ze života místních obyvatel rozhodně nezmizely ani hodnoty tradiční jako je např. láska ke květinám, záliba v klasické kantonské opeře.

     Guangzhou se sice nelze podle počtu památek srovnávat s Pekingem, ale přesto zde však můžete vidět hodně zajímavého a krásného. Chrám šesti banánových stromů, Chen Clan Academy (muzeum miniatur a bonsaí), South China Botanic Garden (největší botanická zahrada na světě), památník Sun yat-sena. Na kopci nad jezerem stojí chrám s 61,9 m vysokým Budhou. Zajímavými stavbami ve městě jsou olympijský stadion, Tower Pearl River. Mezi další krásná místa patří Park Yuexiu, který se rozkládá na ploše přes 93 hektarů v prostoru stejnojmenného vrcholu poblíž výstaviště na severu města. Uprostřed tohoto největšího kantonského areálu vyhrazeného odpočinku, s četnými zahradami, jezery, pavilony a sportovišti, stojí jedna z nejstarších budov v celém městě – pětipatrový červeně zbarvený Pavilon výhledu na moře Čen-chaj Lou. Tato stavba z roku 1380 dnes ukrývá sbírky Městskéh muzea. Velmi populární je také do žuly vytesané Sousoší pěti koz, které se nachází nedaleko odtud. Podle jedné staré legendy mělo na těchto zvířatech sestoupit z nebe do Guangzhou pět bohů. Kozy držely v tlamách rýžové klasy, zatímco nebeští poslové rozdělovali rýži mezi obyvatele a udělili jim věčnou hojnost úrody bez hrozby hladu. Nakonec bohové zmizeli a jejich kozy na zemi zkameněly. Kozy jsou zde stále a Guangzhou podle nich získalo svou přezdívku „Město koz“. V severozápadním rohu parku je Zahrada orchidejí Lan Pchu, kde najdete více než 10 000 květináčů s 200 druhy orchidejí. Poblíž vstupu do parku je nové Muzeum Nan Yue, kde jsou vystaveny krásné exponáty, nalezené v přilehlé hrobce králů Yue, kteří vládli v jižní Číně ve druhém století př. n. l.

    ShenZhen a GuangZhou je součástí ekonomické zóny Delta Pearl River, která se stala hlavní průmyslovou zónou. Odpovídá přibližně za jednu třetinu obchodů Číny. Jedná se o výrobní základnu  pro výrobu produktů jako jsou textil, oděvy, hračky, hodinky, elektroniky a plno dalších produktů. Obchod je zde zaměřen především pro vývozní trhy. Delta Pearl River je světová obchodní zóna s nejrychleji rostoucí ekonomikou.

 

Zdroj: Berlitz kapesní průvodce, Berlitz Publishing, Vydavatelství RO-TO-M a.s., ISBN 80-86704-55-6, 2. české aktualizované vydání 2007.www.wikipedia.org; www.guangzhou.gov.cn

Macao Taiwan Peking Zhuhai Šanghaj ●  ShenZhen ●  HongKong GuangZhou

Vyhledávání

© 2020 JOuFair.com - Všechna práva vyhrazena.